We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
PNY GeForce RTX 5060 Ti Dual Fan 16GB GDDR7 GPU
Out of stock
SKU
VCG5060T16DFXPB1
| Full technical specification | |
|---|---|
| RTX 5090 Chassis Compatibility | Medium Size GPU |
| Max Resolution (external) | 7680 x 4320 |
| Max Power Consumption | 180W |
| GPU Clock Speed | 2572MHz |
| Video Memory Technology | GDDR7 |
| Video Memory Size | 16GB |
| Video Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Part Number | VCG5060T16DFXPB1 |
| Interfaces & Connections | 1x HDMI 2.1b, 3x DisplayPort 2.1b UHBR20 |
| Service & Support Type | 23.70 TFLOPS (FP16), 23.70 TFLOPS (FP32), 0.37 TFLOPS (FP64) |
| Features | 36SM (4608SP / 144TMU / 48ROP), 36 RT Cores, 144 Tensor Cores, 32MiB L2 cache |
| Max Monitors Supported | 4 |
| Minimum Watts | 650W |
| Free Shipping | No |
We found other products you might like!













