We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell 48GB GDDR7 Professional GPU
NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell
Powering the next era of AI.

Transform Workflows With Next-Level Workstation
Performance
As AI continues to advance at an incredible pace, industries face mounting pressure
to harness its transformative power and adopt tools capable of handling generative
AI, real-time simulation, and hyper-realistic rendering. Enterprises need solutions
that combine breakthrough performance, scalability, and versatility to tackle the
rise of increasingly complex workloads—from training domain-specific AI models
to rendering billion-polygon engineering designs or simulating real-world physics
with higher fidelity and precision.
Unlock next-level AI performance and neural rendering capabilities with the
NVIDIA RTX PRO™ 5000 Blackwell. Built on the groundbreaking NVIDIA Blackwell
architecture and equipped with 48 GB of ultra-fast GDDR7 memory, it empowers
professionals to accelerate AI development, LLM inference, and generative AI
workflows alongside high-fidelity simulations, video production, and complex 3D
modeling—all from your desktop. With twice the memory of the last generation,
work with big data, make complex 3D models, and run AI-enhanced multi-app
workflows without interruption.
With transformative AI performance gains over the previous generation, you can run
complex generative AI workflows more efficiently using the new FP4 data format,
which reduces memory demands. Accelerate graphics workloads with dramatic speed
boosts to design hyper-detailed vehicles, immersive VR environments, and lifelike
renders faster than ever. Streamline video production pipelines with up to 3 encode
and 3 decode engines that support 4:2:2 color formats and multi-stream workflows.
With the RTX PRO 5000, seamlessly integrate local AI assistants, craft photorealistic
visuals with neural rendering, and optimize precision-critical simulations for
engineering and scientific research. Whether you’re pushing the boundaries of
generative AI, rendering massive 3D scenes, or simulating real-world physics,
the NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell delivers the tools to innovate faster.

Breakthrough Innovations
The NVIDIA Blackwell architecture combines breakthrough AI, ray tracing, and neural
rendering technology, with massive performance and memory improvements to
drive cutting-edge professional creative, design, and engineering workflows and
power the next decade of innovation.
NVIDIA Blackwell Streaming Multiprocessor: The new SM features increased
processing throughput, and new neural shaders that integrate neural networks inside of
programmable shaders to drive the next decade of AI-augmented graphics innovations.
5th Gen Tensor Cores: Deliver up to 3X the performance of the previous generation
and support for FP4 precision for faster AI model processing times with reduced
memory usage, enabling local fine-tuning of LLMs and generative AI.
4th Gen Ray Tracing Cores: Double the ray-triangle intersection rate of the previous
generation to create photoreal, physically accurate scenes and immersive 3D designs
with RTX Mega Geometry, which enables up to 100X more ray-traced triangles.
Next-Gen Video Engines: Enhance video conferencing, video production, and
streaming workflows with real-time AI processing. Ninth-generation NVENC and
sixth-generation NVDEC engines provide support for 4:2:2 encoding and decoding
to explore a new realm of high-resolution video workflows.
GDDR7 Memory: New and improved GDDR7 memory significantly boosts bandwidth
and capacity, empowering your applications to run faster, and work with larger,
more complex datasets. With 48 GB of GPU memory and 1.3 TB/s bandwidth, tackle
massive 3D and AI projects, fine-tune AI models locally, explore large-scale VR
environments, and drive larger multi-app workflows.
DLSS 4: Multi Frame Generation ensures ultra-smooth frame pacing for lifelike
simulations. Experience up to 3X faster frame rates and stunning image quality
in supported game engines and 3D rendering applications for smoother, more
responsive performance.
PCIe Gen 5: Support for PCIe Gen 5 provides double the bandwidth of PCIe
Gen 4, improving data-transfer speeds from CPU memory and unlocking faster
performance for data-intensive tasks like AI, data science, and 3D modeling.
DisplayPort 2.1: Achieve unparalleled visual clarity and performance, driving highresolution displays
at up to 8K at 240 Hz and 16K at 60 Hz. Increased bandwidth
enables seamless multi-monitor setups, ideal for multitasking and collaboration,
while HDR and higher color depth support ensures superior color accuracy for
precision work, such as video editing, 3D design, and live broadcasting.
Universal MIG: Split a single RTX PRO 5000 into multiple isolated instances, each
with its own resources, allowing for concurrent execution of multiple workloads,
optimized GPU utilization, and secure isolation of different applications or users.
Specifications
NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell
| NVIDIA Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Tensor Cores | 5th Gen |
| Ray Tracing Cores | 4th Gen |
| NVIDIA Encoder (NVENC) | 3x 9th Gen |
| NVIDIA Decoder (NVDEC) | 3x 6th Gen |
| Memory Configuration | 48GB GDDR7 with error-correcting code (ECC) |
| Memory Bandwidth | 1,344 GB/sec |
| Max Power Consumption | 300 W |
| Full technical specification | |
|---|---|
| RTX 5090 Chassis Compatibility | Medium Size GPU |
| Max Resolution (external) | 7680 x 4320 |
| Max Power Consumption | 300 Watt |
| GPU Clock Speed | 2617MHz |
| Video Memory Technology | GDDR7 |
| Video Memory Size | 48GB |
| Video Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Part Number | 900-5G153-2550-000 |
| Interfaces & Connections | 4x DisplayPort 2.1b UHBR20 |
| Service & Support Type | 1x PCIe CEMS 16-pin Power Connector | 4nm NVIDIA Custom Process | TSMC | 73.69 TFLOPS (FP16), 73.69 TFLOPS (FP32), 1.15 TFLOPS (FP64) |
| Features | CUDA Cores 14,080 | 110SM (14080SP / 440TMU / 176ROP), 110 RT Cores, 440 Tensor Cores, 96MiB L2 cache |
| Max Monitors Supported | 4 |
| Minimum Watts | 1000W |
| Free Shipping | No |













