We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
MSI GeForce RTX 5080 16G Gaming Trio OC 16GB GDDR7 GPU
In stock
SKU
G5080-16GTC
| Full technical specification | |
|---|---|
| RTX 5090 Chassis Compatibility | Large GPU - 5090 compatible |
| Max Resolution (external) | 7680 x 4320 |
| Max Power Consumption | 360W |
| GPU Clock Speed | 2715MHz |
| Video Memory Technology | GDDR7 |
| Video Memory Size | 16GB |
| Video Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Part Number | G5080-16GTC |
| Interfaces & Connections | 1x HDMI 2.1b, 3x DisplayPort 2.1b UHBR20 |
| Service & Support Type | 58.38 TFLOPS (FP16), 58.38 TFLOPS (FP32), 0.91 TFLOPS (FP64) |
| Features | 84SM (10752SP / 336TMU / 128ROP), 84 RT Cores, 336 Tensor Cores, 64MiB L2 cache |
| Max Monitors Supported | 4 |
| Minimum Watts | 850W |
| Free Shipping | No |
We found other products you might like!













