We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
GIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti Eagle OC SFF 16GB GDDR7 GPU
In stock
SKU
GV-N507TEAGLE OC-16GD
| Full technical specification | |
|---|---|
| RTX 5090 Chassis Compatibility | Medium Size GPU |
| Max Resolution (external) | 7680 x 4320 |
| Max Power Consumption | 300W |
| GPU Clock Speed | 2542MHz |
| Video Memory Technology | GDDR7 |
| Video Memory Size | 16GB |
| Video Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Part Number | GV-N507TEAGLE OC-16GD |
| Interfaces & Connections | 1x HDMI 2.1b, 3x DisplayPort 2.1b UHBR20 |
| Service & Support Type | 45.55 TFLOPS (FP16), 45.55 TFLOPS (FP32), 0.71 TFLOPS (FP64) |
| Features | 70SM (8960SP / 280TMU / 96ROP), 70 RT Cores, 280 Tensor Cores, 64MiB L2 cache |
| Max Monitors Supported | 4 |
| Minimum Watts | 750W |
| Free Shipping | No |
We found other products you might like!













