We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 GPU
In stock
SKU
TUF-RTX5090-32G-GAMING
| Full technical specification | |
|---|---|
| RTX 5090 Chassis Compatibility | Large GPU - 5090 compatible |
| Max Resolution (external) | 7680 x 4320 |
| Max Power Consumption | 575W |
| GPU Clock Speed | 2437MHz |
| Video Memory Technology | GDDR7 |
| Video Memory Size | 32GB |
| Video Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Part Number | TUF-RTX5090-32G-GAMING |
| Interfaces & Connections | 2x HDMI 2.1b, 3x DisplayPort 2.1b UHBR20 |
| Service & Support Type | 106.06 TFLOPS (FP16), 106.06 TFLOPS (FP32), 1.66 TFLOPS (FP64) |
| Features | 170SM (21760SP / 680TMU / 192ROP), 170 RT Cores, 680 Tensor Cores, 88MiB L2 cache |
| Max Monitors Supported | 4 |
| Minimum Watts | 1000W |
| Free Shipping | No |
We found other products you might like!













