We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ASUS ROG Strix GeForce RTX 5070 Ti OC 16GB GDDR7 GPU
Out of stock
SKU
ROG-STRIX-RTX5070TI-O16G-GAMING
| Full technical specification | |
|---|---|
| RTX 5090 Chassis Compatibility | Medium Size GPU |
| Max Resolution (external) | 7680 x 4320 |
| Max Power Consumption | 300W |
| GPU Clock Speed | 2625MHz |
| Video Memory Technology | GDDR7 |
| Video Memory Size | 16GB |
| Video Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Part Number | ROG-STRIX-RTX5070TI-O16G-GAMING |
| Interfaces & Connections | 2x HDMI 2.1b, 3x DisplayPort 2.1b UHBR20 |
| Service & Support Type | 47.04 TFLOPS (FP16), 47.04 TFLOPS (FP32), 0.74 TFLOPS (FP64) |
| Features | 70SM (8960SP / 280TMU / 96ROP), 70 RT Cores, 280 Tensor Cores, 48MiB L2 cache |
| Max Monitors Supported | 4 |
| Minimum Watts | 750W |
| Free Shipping | No |
We found other products you might like!













