We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ASUS Dual Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 WHITE GPU
In stock
SKU
DUAL-RX9060XT-16G-WHITE
| Full technical specification | |
|---|---|
| RTX 5090 Chassis Compatibility | Small Size GPU |
| Max Resolution (external) | 7680 x 4320 |
| Max Power Consumption | 150W |
| GPU Clock Speed | 2550MHz |
| Video Memory Technology | GDDR6 |
| Video Memory Size | 16GB |
| Video Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Part Number | DUAL-RX9060XT-16G-WHITE |
| Interfaces & Connections | 1x HDMI 2.1b, 2x DisplayPort 2.1a UHBR13.5 |
| Service & Support Type | 53.25 TFLOPS (FP16), 26.62 TFLOPS (FP32), 0.83 TFLOPS (FP64) |
| Features | 32CU (2048SP / 128TMU / 64ROP), 32 RT Cores, 32MiB L3 cache |
| Max Monitors Supported | 4 |
| Minimum Watts | 650W |
| Free Shipping | No |
We found other products you might like!













