We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
AOC Agon PRO AG276QZD2 27" OLED 2560x1440 | 240Hz PRO HDR Gaming Monitor
In stock
SKU
AG276QZD2
| Full technical specification | |
|---|---|
| Display Size | 27" |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Adaptive Sync | FreeSync & G-Sync |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Response Time | 0.03 Ms |
| Display Technology | OLED (QD-OLED) |
| Brightness | 250cd/m² (typical), 1000cd/m² (HDR) |
| Part Number | AG276QZD2 |
| Interfaces & Connections | 2x HDMI 2.0 (144Hz@2560x1440), 1x DisplayPort 1.4 (240Hz@2560x1440), 2x USB-A 3.0 (downstream, 5Gb/s), 1x 3.5mm jack (Line-Out), 1x DC In hollow socket |
| Features | Adaptive Sync, NVIDIA G-Sync Compatible certified (48-240Hz via DisplayPort) |
| Free Shipping | No |
We found other products you might like!














