We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Micron 512GB DDR5 6400Mhz (8x64GB) ECC RDIMM
Micron 64GB DDR5-6400 RDIMM 2Rx4 CL52
High-quality, JEDEC-compatible server DRAM with less hassle
The Micron Design ID (DID) Agnostic Server DRAM approach fixes most of the problems with stock-outs, declined orders and delayed deliveries to make it easier for our partners to do business. DID agnostic server DRAM streamlines procurement and makes it hassle free. This approach builds off JEDEC compatibility among server modules, where one DID module will often work just as well as a module built with a slightly different silicon technology series. Partners and resellers who do not care about the server DRAM DID can easily get the memory capacities, configurations and speeds they need from available inventory. The DID agnostic server DRAM SKUs allow Micron to substitute and ship high-quality, in-stock compatible server memory. By simplifying inventory management and delivering better supply availability, Micron helps improve our partners’ businesses.
For Micron partners who perform quals and track specific design IDs (or silicon technology series) of Micron memory, the ordering process and manufacturer part numbers (MPNs) don’t change. Those partners continue to purchase DID specific server DRAM. For the other partners and their reseller customers, Micron has reintroduced DID agnostic server DRAM SKUs. This approach significantly trims the number of server MPNs and keeps the MPNs consistent even when new design IDs and revisions are introduced to make procurement simpler and orders easier and faster to fulfill.
| General tech specs | |
|---|---|
| Technology | DDR5 |
| Module Type | RDIMM |
| Density | 64GB |
| Kit Quantity | 1 |
| Voltage | 1.1V/(12V ext) |
| Dimm Type | Registered |
| Die Density | 16Gb |
| Default and performance recovery profiles | |
|---|---|
| default(jedec) | 52-52-52 |
| Speed & timing | |
|---|---|
| Speed | DDR5-6400 |
| CASLatency | 52 |
| Extended Timings | 52-52-52 |
| Full technical specification | |
|---|---|
| RAM Type | DDR5 |
| Features | Default and performance recovery profiles default(jedec) 52-52-52 Speed & timing Speed DDR5-6400 CASLatency 52 Extended Timings 52-52-52 |
| Part Number | MTC40F2046S1RC64BR-X8 |
| RAM Memory Speed | 6400 Mhz |
| ram_dimm_count | 8x64GB |
| RAM Storage Capacity | 512GB |
| Free Shipping | No |



