We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 | 21QC006PUS | 14" 1920x1200 Touch IPS 400nits | Intel Core Ultra 5 235U | 32GB RAM | 512GB SSD | Intel Graphics | Black
In stock
SKU
21QC006PUS
CA$2,468.00

Proven quality is a given.
With over 30 years of ThinkPad innovation and reliability, our T Series offers the dependable performance you value and expect. Whether you need productivity-enhancing features for increased employee efficiency or solutions for better location-independent collaboration, these powerful devices deliver all that—and more. From the renowned TrackPoints to ergonomic keyboards, a selection of brilliant display options, and environmental certifications, there's a T Series notebook that's right for your business.

Always ready for a challenge
Powered by an Intel Core Ultra 200 series processors with an integrated NPU, the Lenovo 14" ThinkPad T14 Gen 6 Laptop delivers up to 12 TOPS and allows you to harness the power of AI. The CPU also features integrated Intel Graphics, which drives the 14" 1920 x 1200 IPS touchscreen. Add 32GB of RAM and a 512GB M.2 SSD, and the ThinkPad is optimized to elevate productivity and help achieve creative expression. With Windows 11 Pro installed, the ThinkPad gains access to Microsoft Copilot and more.


Leave the security to us
Biometrics provide extra protection on the ThinkPad T14 Gen 6 laptop — from the fingerprint reader integrated with the power button to the facial recognition software that works with the infrared (IR) camera. ThinkShield, our comprehensive suite of security solutions, is integral to our laptops. Features like discrete Trusted Platform Module (dTPM) encrypt your data. Human-presence detection works with the IR camera to automatically lock your device when you move away.




Delivers what you want, when you want
The ThinkPad T14 Gen 6 laptop is highly configurable. Between processor, memory, storage, and display options, this device offers nearly unlimited configurations — making it one of the most customizable computers on the market. With long battery life and rapid-charging technology, you can confidently take to the road, and with ultrafast WiFi connectivity, you won’t miss a beat.

Earth-friendly & looking fine
The ThinkPad T14 Gen 6 laptop features a number of environmentally responsible components including post-consumer recycled plastic in the enclosures for the speaker, battery, and AC adapter. Packaging is 90% recycled and/or sustainable content, and the manufacturing process for essential parts uses low-temperature soldering. Available in Thunder Black or Storm Grey, both models feature 90% magnesium in the keyboard frame, while the Storm Grey version includes certified recycled aluminum (50% top cover, 55% bottom cover). It looks good and feels even better.

Easy on the eyes

Easy on the eyes
If you spend hours on your laptop every day, you’ll want one that’s easy on the eyes. The ThinkPad T14 Gen 6 boasts a number of display options, Dolby Vision® panel to lower resolution choices that offer touchscreens, PrivacyGuard, and various color gamuts. Plus, most of the display panels feature low blue light certifications to help prevent eye fatigue. And with narrower bezels and a high screen-to-body ratio, everyone’s sure to appreciate the added screen real estate on this device.

Engineered for the extremes
We use the US Department of Defense's MIL-STD 810H standards to create a balance of reliability and durability for our ThinkPad laptops. We test against 12 standards and conduct more than 200 quality checks to ensure they run in extreme conditions. These tests cover harsh variables like Arctic wilderness and desert dust storms, including temperature, pressure, humidity, vibration, and more.


| Full technical specification | |
|---|---|
| GTIN | 198158520751 |
| Part Number | 21QC006PUS |
| Processor (CPU) | Intel Core Ultra 5 235U 4.9Ghz |
| Memory (RAM) | 32GB 5600Mhz DDR5 |
| Storage Configuration | 512GB NVMe PCIe SSD |
| Graphics Card (GPU) | Integrated Intel Graphics |
| Notebook Display Size | 14" 1920x1200 Touch IPS 400nits |
| Notebook Display Resolution | 1920x1200 |
| Notebook Display Refresh Rate | 60Hz |
| Notebook Connectivity | 2x Thunderbolt 4 / USB4 with DisplayPort 2.1 (40Gb/s, PD-Out, power connection PD-In), 1x USB-A 3.0 (5Gb/s, BC), 1x USB-A 3.0 (5Gb/s), 1x HDMI, 1x 3.5mm jack (Realtek ALC3287), 1x RJ-45 (100/1000Base-T), 1x Smartcard |
| WLAN | Wi-Fi 6E (WLAN 802.11a/b/g/n/ac/ax, 2x2, Qualcomm NFA725A [QCNFA725]), Bluetooth 5.3 |
| Operating System | Windows 11 PRO |
| RGB Keyboard | Keyboard with English layout (backlit, rubber dome, splash-proof, pointing stick, copilot key), touchpad (3 separate mouse buttons on top, 115x61mm) |
| Notebook Weight | 1.38kg |
| Notebook Battery Life | Li-ion battery, 57Wh, 18.7h runtime (MobileMark 25), 30h runtime (video playback) |
| Color | Black |
| Manufacturer Warranty | 1-Year Warranty |
We found other products you might like!


