We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Lenovo Legion 9 18IAX10 | 83EY006TCC | Intel Core Ultra 9 290HX Plus | 32GB RAM | 2TB SSD | 18" 3840x2400 IPS 240Hz | NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB | Forged Carbon Black
THE NEXT ERA OF GAMING
Desktop-Level Performance, Anywhere
Experience next-level gaming and productivity with Intel® Core™ Ultra processors and over 160W of CPU performance. Enjoy ultra-smooth gameplay, seamless multitasking, and AI-accelerated creative tasks. Connect all peripherals with Thunderbolt™ 5, and boost unplugged playtime with cooler, quieter performance for gaming, streaming, and creating.

A game studio in your bag
Enjoy massive screen real estate for game development, video FX, and gaming. Effortlessly shift from 4K at 240Hz to FHD at 440Hz for extreme speed.

LEGION COLDFRONT: VAPOR
Performance. Marathon Power. Endless Ideas.
Power through VFX, game dev, and 3D rendering without breaking a sweat. The Legion Coldfront Vapor system delivers relentless cooling with smart fan tech, AI sound sync, and Fn+Q airflow optimization. Stay cool, stay productive, and dominate every workload with unmatched thermal efficiency and peak performance.
CARBON FIBRE INNOVATION
Forged for the Future
The Legion 9i Gen 10 redefines durability and style with its carbon fibre design and 90% recycled magnesium shell. Elevate your setup with Lenovo Spectrum RGB lighting and a studio-grade port selection, including Thunderbolt™ 5. Designed for power and sustainability, it’s the perfect ally for gamers and future developers chasing their next big win.

Unrelenting Power
Store and launch game builds and 3D assets instantly with massive Gen 5 or Gen 4 SSD storage options for seamless workflows. Plus, eye-popping amounts of expandable memory, experience real-time ray tracing, smooth simulations, and high-resolution previews.
Build Worlds with Every Keystroke
Experience precision with the Legion TrueStrike keyboard. Soft-landing keys, per-key RGB lighting, and AI-driven sync offer peak customization, while the 105% larger touchpad and 1.6mm key travel deliver easy control for gaming and game development.
Built for Development on the Move
The 99.99Whr battery—the largest in any gaming laptop—lets you code, compile, and test anywhere, while the 400W Slim Adapter and 140W USB-C charging* ensure uninterrupted development wherever you go.
Drop The Headset, Fast-Track Your Game Design
Lenovo 3D Studio transforms your creations into immersive 3D without a VR headset. Convert 2D videos to 3D, upscale classic games, and elevate renders in SketchUp, Blender, and Maya. Fast, glasses-free previews with Model Viewer bring projects to life.

| Full technical specification | |
|---|---|
| GTIN | 199275171659 |
| Part Number | 83EY006TCC |
| Processor (CPU) | Intel Core Ultra 9 290HX Plus 5.5Ghz |
| Memory (RAM) | 32GB DDR5 5200Mhz |
| Storage Configuration | 2TB NVMe PCIe SSD |
| Graphics Card (GPU) | NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB DDR7 |
| Notebook Display Size | 18" IPS 3840x2400 240Hz 500nits |
| Notebook Display Resolution | 3840x2400 |
| Notebook Display Refresh Rate | 240Hz |
| Notebook Connectivity | 2x Thunderbolt 5 / USB4 v2 with DisplayPort 2.1 UHBR20 (80Gb/s, PD-Out 100W, power connection PD-In), 1x USB-C 3.1 (10Gb/s), 1x USB-A 3.1 (10Gb/s, BC), 2x USB-A 3.1 (10Gb/s), 1x HDMI 2.1 (7680x4320@60Hz), 1x 3.5mm jack line-in/out, 1x RJ-45 (2.5GBas |
| WLAN | Wi-Fi 7 (WLAN 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, 2x2, Intel Killer BE1750), Bluetooth 5.4 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| RGB Keyboard | Keyboard with English layout (individual keys RGB backlit, numeric keypad, rubber dome, Copilot key, 1.6mm key travel), touchpad (glass, 150x95mm) |
| Notebook Weight | 3.75Kg |
| Notebook Battery Life | Li-ion battery, 99.9Wh, 4h runtime (video playback), 2.5h runtime (MobileMark 2018) |
| Color | Black |
| Manufacturer Warranty | 1-Year Warranty |


